szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

TAJNIKI ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ DLA PIELEGNIAREK Z PRACODAWCĄ ANGIELSKOJĘZYCZNYM.

 

Rozmowa kwalifikacyjna jest kluczem do rozpoczęcia kariery zagranicznej w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Może ona przybrać różną formę ale znajomość taktyki w każdym przypadku bardzo pomaga.

 

Wielu dobrych pracodawców rekrutuje w Polsce, wówczas przybywasz na umówione spotkanie i odbywasz rozmowę twarzą w twarz. Jest to doskonała okazja aby się zaprezentować. Gdy nie ma takiej możliwości rozmowy mogą odbywać się telefonicznie lub przez Skype. Duże szpitale obsadzając stanowiska specjalistyczne przeprowadzają rozmowę wstępną telefonicznie a następnie zapraszają kandydata do siebie na spotkanie osobiste.

 

Poniżej znajdziesz ogólne rady jak przygotować się i czego spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko pielęgniarskie w Wielkiej Brytanii:

 

-Przed rozmową kwalifikacyjną zapoznaj się dokładnie ze stroną internetową pracodawcy i jego polityką, jest to szczególnie istotne przy aplikowaniu do instytucji prywatnych szczycących się swoją wyjątkowością w jakości świadczonych usług medycznych. Podczas rozmowy wykaż, ze właśnie w tej konkretnej instytucji chcesz pracować oraz przygotuj parę pytań od siebie aby podkreślić zainteresowanie.

- W przypadku rozmowy bezpośredniej i osobistego spotkania z pracodawcą zadbaj o elegancki i schludny wygląd, nawiązuj kontakt wzrokowy, emanuj pozytywną energią, zaangażowaniem oraz entuzjazmem. Typowa rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj trwa od 30 do 60 minut i składa się z kilku części.

- Komunikatywność podlega ogólnej ocenie. Aby osiągnąć efekt obopólnego zrozumienia nie dopowiadaj zdawkowo: tak/nie, zawsze rozwijaj wypowiedź np. dając przykład sytuacji, przytakuj gdy pracodawca opowiada o stanowisku pracy i utrzymuj kontakt wzrokowy, zadawaj pytania a jeśli nie rozumiesz – poproś o powtórzenie lub wyrażenie pytania innymi słowy;

TYPOWE ELEMENTY I PYTANIA NA ROZMOWIE KWALIFIKACYJNEJ:

 1. Bardzo często rozmowa kwalifikacyjna rozpoczyna się od prośby powiedzenia czegoś o sobie „ Tell me about yourself”. Jest to pozornie łatwe zadanie ale w istocie bardzo podchwytliwe. Wypowiedz powinna trwać nie dłużej niż 1,5 minuty, nie zawierać zbędnych elementów z życia osobistego, dowcipów, jąkania się, natomiast skupiać się w stu procentach na Twojej atrakcyjności jako potencjalnego pracownika. Elementy konieczne to wykształcenie, ilość doświadczenia, kilka pozytywnych cech jakimi charakteryzujesz się jako pracownik, dobry powód dlaczego aplikujesz do pracy u danego pracodawcy. PRZYGOTUJ WYPOWIEDŹ, PRZEĆWICZ ORAZ NAUCZ SIĘ NA PAMIĘĆ.

 2. Analiza CV i przebieg kariery zawodowej jest również stałym elementem rozmowy kwalifikacyjnej. Pracodawca będzie pytał o te kwestie pod katem oferowanego przez siebie stanowiska. Możesz usłyszeć pytania o wyjaśnienie luk zawodowych, konkretny zakres obowiązków na danym stanowisku, typ pacjentów, schorzeń, sprzęt, który znasz. Rozmowa o Twoim CV powinna wykazać kwalifikacje oraz konkretne doświadczenie zawodowe, które pracodawca uzna za przydatne. PRZEĆWICZ DOBRZE OPOWIADANIE O DOTYCHCZASOWEJ KARIERZE ZAWODOWEJ., TYPOWYM ZAKRES OBOWIĄZKÓW I CZYNNOŚCIACH PIELĘGNIARSKICH.

 3. Kompetencje i cechy osobowościowe, których poszukuje zagraniczny pracodawca to najczęściej: wrażliwość na potrzeby pacjenta, umiejętność pracy zespołowej, zdolność do adaptacji w nowym otoczeniu, pracy zmianowej, chęć uczenia się i rozwijania się, zdolność do wykazywania własnej inicjatywy oraz zbalansowaną osobowość. KIERUJ ROZMOWĄ TAK ABY TE UMIEJĘTNOŚCI ZOSTAŁY WYKAZANE, NAJLEPIEJ NA PRZYKŁADACH Z TWOJEGO ŻYCIA ZAWODOWEGO.

 4. Najmilej widziane są osoby, których wypowiedź i energia wykazują empatię, zrozumienie osób starszych, chorych. Miłe i radosne usposobienie, komunikatywność oraz uczciwość. NIE OBAWIAJ SIĘ MÓWIĆ BARDZO DOBRZE O SOBIE W CZASIE ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ, NIC NIE PRZEKŁAMUJ JEŚLI CHODZI O FAKTY Z CV.

 5. PYTANIA SYTUACYJNE ORAZ PROCEDURALNE tzw. Nursing Scenarios. Ta część rozmowy kwalifikacyjnej może sprawić największą trudność jeśli kandydat / kandydatka pierwszy raz aplikuje do pracy za granicą lub nie jest przygotowany.

  Nursing Scenarios przedstawiają typowe sytuacje i scenariusze, które występują w pracy pielęgniarskiej i opiece nad pacjentami a zadaniem kandydata jest przedstawienie procedury, czynności, raportowania jakie powinny być zastosowane w danej sytuacji np.: Znajdujesz pacjenta, który leży na ziemi, co zrobisz w takiej sytuacji?
 1. Część pisemna/ writing assesment , jest również częstym elementem rozmów kwalifikacyjnych jako, że poprawne pisanie w języku angielskim jest ważnym elementem pracy pielęgniarki ze względu na dość dużą ilość raportów i formularzy do wykonania codziennie. Część pisemna może być zwykłym wypracowaniem np. o swoim typowym dniu pracy, może być formularzem do wypełnienia na przykładzie scenariusza np. w sytuacji gdy pacjent upadł wypełniamy odpowiedni Accident Form.

Bardzo często jest to Formularz Care Plan gdzie na podstawie opisu sytuacyjnego formujemy główne problemy pacjenta i proponowane interwencje pielęgniarskie.

 

 

Jeśli interesuje cię pełne przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych dla pielęgniarek zarejestruj się na www.angielski-medyczny.pl lub www.ttmi.pl

Możesz dostać gratisowe szkolenie on-line, przykładowe pytania, rozwiązane przykłady lub zapisać się na kurs w Warszawie przygotowujący pielęgniarki do pracy za granicą .

 

 

 

 

Źródło:
Autor:
Data dodania: 2012-11-13 11:39:43
Data modyfikacji: 2019-02-23 02:18:48
Oceń
 • Currently 1.5/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.