szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

W podróży na... Alaskę

Podróże lubimy chyba wszyscy. I te bliższe i dalsze. Niestety nie wszędzie możemy pojechać, ale dzięki temu, że podróżnicy lubią dzielić się swoimi przeżyciami z podróży możemy czytać o wszystkich tych  miejscach na świecie, gdzie ktoś przed nami był.


Chris McCandless był młodym, zdolnym chłopakiem z bogatej rodziny pokładającej w nim ogromne nadzieje, że może pójdzie w ślady ojca i będzie pracował w NASA, ewentualnie osiągnie sukcesy w innym miejscu. Chris jednak miał inne plany na własne życie. Zaraz po zakończeniu studiów przekazuje wszystkie oszczędności na cele charytatywne i wyrusza w podróż życia, która ma go zaprowadzić na Alaskę, w dzikie ostępy, niedostępne przez większą część roku dla ludzi. A jednak Chris jest marzycielem i wierzy, że tylko życie w zgodzie ze sobą samym, nawet za cenę życia ma sens.


Kiedy pod koniec lata 1992 roku dziwnym zbiegiem okoliczności trzy osobne grupy myśliwych spotykają się przy opuszczonym w alaskańskich ostępach autobusie i znajdują w nim zwłoki młodego chłopaka Ameryka jest w szoku. Jedni, że można być tak bezmyślnym, drudzy są pełni podziwu dla młodego człowieka za taką stanowczość w podążaniu za marzeniami, realizowaniem własnych ideałów.


Historia najpierw pojawia się w magazynie podróżniczym, jednak redakcja zostaje zasypana listami od czytelników, Jon Krakauer podróżnik i pisarz postanawia ruszyć śladami Chrisa, chce zrozumieć i wyjaśnić Ameryce kim był Chris McCandless i dlaczego umarł samotnie w opuszczonym lata temu przez robotników autobusie. Jakie błędy popełnił, czy miał szanse przeżyć w tak dzikim miejscu?


Losy Chrisa opisane są w książce „Wszystko za życie”, autorem jest Jon Krakauer, książkę wydało Wydawnictwo Prószyński i S-ka, na jej podstawie nakręcony został film, pod tym samym tytułem.


Alaska to dziwne miejsce. Ma w sobie coś magicznego, co przyciąga poszukiwaczy wyzwań z całego świata. Guy Grieve jest młodym facetem, mieszkającym w Szkocji, ma pracę, której nie lubi, czuje, że zatracił sens życia, jego życie jest puste i zmierza donikąd… Chce ratować samego siebie, zaczyna poszukiwać miejsca na świecie, w którym narodziłby się na nowo. Jego myśli pomału zmierzają w kierunku Alaski.

 

Guy przygotowuje się do wyprawy życia, zbiera informacje, gromadzi ekwipunek, który pomoże mu przetrwać zimę. Plan jest taki, że na Alaskę pojedzie latem, wybuduje chatę w puszczy i przetrwa tam zimę. Czy plan się powiódł? Czy Guy przeżył i odzyskał chęć do dalszego życia? Losy Guya Grieva opisane zostały przez samego bohatera w książce „Zew natury”, wydanej przez Wydawnictwo Dolnośląskie.


O nieprzebytych ostępach, walce z lodem, śniegiem i czasem przeczytacie w książce „Okrutny szlak” Gay Salisbury i Laney Salisbury, wydanej przez Świat Książki.
 

W 1925 roku w odciętym od świata miasteczku Nome na dalekiej północy wybucha epidemia błonicy. Port nad Zatoką Nortona jest odcięty od lądu grubymi zwałami lodu, najbliższa linia kolejowa znajduje się ponad 1000 km stąd, żaden samolot nie przyleci w tak odległe i zimne miejsce, jedyna nadzieja w psich zaprzęgach wyspecjalizowanych do przebywania długich dystansów po śniegu i lodzie.


Wyrusza sztafeta psich zaprzęgów, każdy ma do przebycia swój dystans, trasa jest dokładnie opracowana, najtrudniejsze organizacyjne szczegóły dopięte. Do przebycia ponad 1000 kilometrów, stawką jest życie dzieci z Nome. To historia prawdziwa, zapis niezwykłej solidarności ludzi z całego terenu Alaski, w szczególności maszerów, czyli poganiaczy psów, która pokazuje, że nawet w tak skrajnych warunkach, ryzykując własne życie człowiek jest w stanie ratować życie innych.


Powyższe książki są nie tylko zapisem historii, przyrody i niezwykłego miejsca. Pokazują też, jak przygotowanie, również medyczne, przewidywanie, organizacja ma wpływ na przeżycie, jak mały błąd może na tym życiu zaważyć. Pokazują też jak ważna jest współpraca i wsparcie innych.
 

Źródło: Katarzyna Trzpiel
Autor: Katarzyna Trzpiel
Data dodania: 2011-12-05 21:02:45
Data modyfikacji: 2020-07-05 20:19:21
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.