szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Zaglądamy do Izb cd 3

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Słupsku
www.oipip.slupsk.pl/


Obszar działania Izby obejmuje powiaty: bytowski, człuchowski, lęborski i słupski, przewodniczącym jest pan Sebastian Irzykowski, w na terenie Izby zatrudnionych jest 2594 pielęgniarek i położnych.


Na stronie głównej pierwszą informacją jest „Ważna informacja dla pielęgniarek rozpoczynających indywidualne praktyki wyłącznie w podmiotach działalności leczniczej”, w „Ogłoszeniach” informacje o nadchodzących konferencjach, w „Pracy” kilka ogłoszeń (niestety brak daty zamieszczenia), dostępne również informacje o zbiorach w „Biblioteczce”.

 

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Suwałkach
www.oipip-suw.osti.pl/


Przewodniczącą jest pani Bożena Gościewska, teren działania  -powiat augustowski, sejneński i suwalski, a liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych ponad tysiąc.


Strona przejrzysta, zawiera informacje o Samorządzie, składzie, godzinach urzędowania, akty prawne, informacje o szkoleniach, stanowiska konsultantów.


Szczecińska Izba Pielęgniarek i Położnych
www.sipip.szczecin.pl


Przewodniczącą jest pani Maria Matusiak, liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych blisko 7 tysięcy, a teren działania to powiat choszczeński, goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobezki, myśliborski, policki, pyrzycki, stargardzki.


Na stronie głównej powitanie i informacje min. VI Zjazd Sprawozdawczo-wyborczy, informacja o kursie na trenera kompetencji międzykulturowych, kurs dokształcający w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego itp. Po rozwinięciu poszczególnych nazw działów więcej kategorii. Uaktualniony, zawierający bardzo dużo informacji dział „Konferencje”. Izba prowadzi bibliotekę, wykaz pozycji dostępny na stronie.


Biuletyn „Wiadomości w czepku”, ostatni zamieszczony numer to październik- grudzień 2010, a w nim: informacje Samorządu, stanowisko Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w sprawie zachowania symboliki zawodowej, roli pielęgniarki w przygotowaniu pacjenta do  przestrzegania zaleceń terapeutycznych, artykuły „Jakość życia pacjentów po amputacjach kończyn dolnych z powodu miażdżycy tętnic”, „Zespół dziecka krzywdzonego”, „Rola pielęgniarki i położnej w lokalnym systemie profilaktyki krzywdzenia małych dzieci”, relacja z konferencji „Zdrowie psychiczne jako ważny element funkcjonowania w społeczeństwie”, czy „Mój dyżur wspomnienie z pracy w Islandii”. Na szczególną uwagę zasługują zamieszczone w Biuletynie stanowiska konsultantów w poszczególnych kwestiach wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej.

 

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Tarnowie
www.oipiptarnow.pl


Izba tarnowska to ponad 3 tysiące zatrudnionych pielęgniarek i położnych, przewodnicząca jest pani Ewa Wrona, terenem działania powiaty bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski.


Na stronie obok standardowych  informacji o Samorządzie i działaniu biura, w „Aktualnosciach”  znajdziemy zaproszenie na IV Jesienny Rajd Pieszy Pielęgniarek i Położnych Świętokrzyskie 2011. Trasa rajdu wynosi 18 km, przebiega przez Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy i zwiedzanie Sandomierza. Rajd odbędzie się w dniach 7-9 października. Zgłoszenia na Rajd są przyjmowane w biurze OIPiP do 25 września.


Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Toruniu
www.oipip.torun.pl


Do Izby należy blisko 4 tysiące pielęgniarek i położnych, przewodniczącą jest pani Renata Gargała, teren działania: powiat brodnicki, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, toruński, wąbrzeski.


Na stronie głównej informacje o nadchodzących szkoleniach: kursie dokształcającym z zakażeń szpitalnych, specjalizacjach, szkoleniach związanych z nowymi regulacjami prawnymi. W poszczególnych działach: liczne ogłoszenia o konferencjach, akty prawne, opinie konsultantów, oferty pracy (niestety tylko zagraniczne), linki do ciekawych stron internetowych.


Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Wałbrzychu
www.oipip.walbrzych.pl/


W dziale „Organizacja” przeczytać możemy na jakim terenie działa Izba, są to powiaty: dzierżonowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki, przewodniczącą jest pani Barbara Szabunia, a pielęgniarek i położnych zatrudnionych na terenie działania Izby jest około 4, 5 tysiąca. W poszczególnych działach więcej o Samorządzie, prawie wykonywania zawodu, akty prawne – w tym nowa Ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej oraz o Samorządzie, w  dziale „Komisja etyki” prośba o nadsyłanie przykładów etycznych i nieetycznych zachowań, z którymi spotykają się położne i pielęgniarki, celem zbierania tych danych jest określenie rodzajów szkoleń dla członków izby.


Z działu „Zadania”:
Zadaniem samorządu jest w szczególności:
• sprawowanie pieczy i nadzoru nad należytym wykonywaniem zawodu pielęgniarki i położnej,
• ustalanie i upowszechnianie zasad etyki zawodowej,
• ustalenie standardów zawodowych i standardów kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych obowiązujących na poszczególnych stanowiskach pracy, zatwierdzanych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej,
• opiniowanie programu kształcenia zawodowego,
• współdziałanie w ustalaniu kierunków rozwoju pielęgniarstwa,
• integrowanie środowiska pielęgniarek i położnych,
• obrona godności zawodowej pielęgniarek i położnych,
• reprezentowanie i ochrona zawodu pielęgniarki i położnej,
• zajmowanie stanowiska w sprawach stanu zdrowia społeczeństwa, polityki zdrowotnej państwa oraz organizacji ochrony zdrowia,
• szerzenie oświaty zdrowotnej,
• współpraca z towarzystwami naukowymi, szkołami wyższymi i jednostkami badawczo-rozwojowymi w kraju i zagranicą,
• współpraca z samorządem lekarskim oraz samorządami innych zawodów medycznych w kraju i zagranicą,
• organizowanie i prowadzenie instytucji samopomocowych i innych form pomocy materialnej dla pielęgniarek, położnych i ich rodzin,
• zarządzanie majątkiem własnym,
• prowadzenie działalności wydawniczej.


 

Źródło: Opracowała Katarzyna Trzpiel na podstawie stron internetowych okręgowych izb pielęgniarek i położnych
Autor: Katarzyna Trzpiel
Data dodania: 2011-09-11 15:43:42
Data modyfikacji: 2020-05-30 19:46:42
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.