szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Zaglądamy na strony internetowe Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Białej Podlaskiej
www.oipip-bp.pl


Teren działania Izby w Białej to powiaty: bialski, parczewski i radzyński. Przewodniczącą jest pani Ewa Czeczelewska, a pracujących pielęgniarek i położnych na terenie Izby jest 1697 (stan na 31 grudnia 2010).

 

Na stronie izby członkowie znajdą informacje o strukturze samorządu, akty prawne, uchwały i stanowiska, bieżące informacje o spotkaniach przedwyborczych, stanowiska konsultantów,  o kształceniu podyplomowym,  a także Biuletyn Informacyjny OIPiP.
 

Z  Biuletynu nr 1.2011 (ostatni zamieszczony)
We wstępie przewodnicząca Izby, pisze o uchwalonej przez Sejm Ustawie o działalności leczniczej i wpisie umożliwiającym pielęgniarkom podejmowanie pracy min. na zasadzie umów cywilno-prawnych, co w trakcie prac nad Ustawą budziło ogromne kontrowersje zarówno w naszej grupie zawodowej, jak i zainteresowanie mediów. Wiele miejsca w Biuletynie poświęcono na sprawozdanie finansowe i plan finansowy na rok 2011, uchwały i stanowiska podjęte w czasie XXIV Okręgowego Zjazdu Izby, czy też stanowiska Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Kalendarium Izby, a w nim informacje o spotkaniach w Izbie, ale też o planowanych  konferencjach i szkoleniach.                                                                                                    

 

Na szczególną uwagę zasługuje artykuł zatytułowany „Warto przeczytać –podstawowe pojęcia dotyczące umów związanych z pracą” . W artykule w jasny i przejrzysty sposób przedstawione są szczegóły umów o pracę i umów cywilno-prawnych, wiemy z życia, że tej wiedzy nam często brakuje, a więc warto się zapoznać z przygotowanym materiałem. Warto również przeczytać zalecenia Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Pielęgniarstwa Epidemiologicznego, o redukcji ryzyka rozwoju zakażeń miejsca operowanego- to czysta wiedza w pigułce gotowa do wykorzystania w codziennej praktyce.


Zachęcam do zapoznania się z referatem „Prawa człowieka w medycynie” uczestniczki konferencji zorganizowanej przez Instytut Praw Pacjenta i Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych na temat praw człowieka, pani Janiny Dziedzic-Planda, Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w Białej Podlaskiej. Jak pokazują statystyki o istnieniu praw pacjenta nie wie aż do 50% badanych (!), jeszcze mniej osób potrafi je wymienić, a naszym obowiązkiem jest je znać oraz respektować. Artykuł w przystępny sposób przedstawia prawa pacjenta w pigułce.
Na terenie Izby działa biblioteka, wykaz dostępnych książek zamieszczony jest na stronie. Podsumowując strona zawiera wiele przydatnych i ciekawych informacji, warto tu zaglądać.
 

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku
www.oipip.bialystok.pl


Teren działania Izby to powiaty białostocki, bielski, hajnowski, moniecki, siemiatycki, sokólski, przewodniczącą jest pani Ewa Taranta, liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych na terenie Izby 4731.


Na stronie znajdują się informacje dotyczące godzin pracy Izby i poszczególnych sekcji (zakładka kontakt). Wśród dostępnych na stronie  informacji wykaz konsultantów z poszczególnych dziedzin pielęgniarstwa, opinie prawne (informacje nie zawsze uaktualniane, np. regulamin dofinansowania kosztów kształcenia z 2009- aktualny do dziś?, w wykazie Pełnomocników brak daty zamieszczenia informacji, uchwały i stanowiska- tylko jedna informacja, stanowisko w sprawie dodatków dla pracowników SOR).  W „Regulaminach” zamieszczono wzory druków. W „Kształceniu podyplomowym”  informacje min. o warsztatach „Zdrowe żywienie w cukrzycy typu 2”  (warsztaty odbędą się we wrześniu, są bezpłatne).


Beskidzka Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Bielsku Białej
www.boipip.org.pl


Działa na terenie powiatów: bialskiego, cieszyńskiego, oświęcimskiego, żywieckiego, przewodniczącą Izby jest pani Bernadetta Tetłak, na terenie Izby pracuje 3293 pielęgniarek i położnych.


Główne informacje na stronie to Wybory 2011 i Ośrodek Informacyjno-Edukacyjny, w którym znajdziemy informacje o Pielęgniarkach i Położnych w Unii, w tym informacje dla kandydatów z innych krajów chcących pracować w Polsce. W „Kształceniu” wykaz nadchodzących konferencji, i szkoleń. W najbliższym czasie „Małe jest kruche” szkolenie „Pielęgniarki przeciw przemocy”, które odbędzie się 5 października. We wrześniu rozpoczynają się min. kursy szczepienie ochronne dla pielęgniarek i dla położnych, leczenie ran, wykonywanie i interpretacja zapisu EKG. Dostępne są również karty zgłoszeń na kursy.


Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy
www.oipip.bydgoszcz.pl


Izba swoim zasięgiem obejmuje teren powiatów: bydgoskiego, inowrocławskiego, mogileńskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, świeckiego, tucholskiego, żnińskiego. Przewodniczącą jest Ewa Kowalska, na terenie Izby jest zatrudnionych 7286 pielęgniarek i położnych.


Pierwszą informacją na stronie jest zaproszenie na bezpłatne szkolenia podnoszące kwalifikacje i umiejętności pielęgniarek z województwa kujawsko-pomorskiego, w ofercie: kurs specjalistyczny w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, wykonywania i zapisu EKG, kurs dokształcający z zakresu doskonalenia umiejętności społecznych niezbędnych w kontakcie z pacjentem i jego rodziną.


Wśród innych, bardzo licznych informacji struktura samorządu, zasięg działalności, komisji i uchwały, kodeks etyki, akty prawne i regulaminy.
Na stronie zamieszczone są poszczególne numery kwartalnika, Biuletynu informacyjnego Izby.
Zajrzyjmy do numeru 2/2011(ostatni zamieszczony)


We wstępie przewodnicząca poruszając temat zawodowej solidarności w aspekcie etycznych postaw, pisze min. o podważaniu autorytetu i kompetencji koleżanek, przekazywanie uwag do lekarzy, kierowników, czy dyrektorów zamiast szukania rozwiązań wspólnie we własnym środowisku, a także o zjawisku mobbingu. Te trudne tematy nurtują wiele z nas, życie pokazuje, że zbyt często nie wiemy, jak rozwiązywać konflikty pokojowo, czy jak postąpić, gdy to my jesteśmy czyjąś ofiarą, lektura tekstu daje podstawy do przemyśleń, a może i wprowadzenia w życie proponowanych rozwiązań.


Kalendarium - od kwietnia do czerwca zawiera wydarzenia które miały miejsce na terenie izby, dalej znajdujemy: przypomnienie o obowiązkowej aktualizacji danych,  listę konsultantów wojewódzkich do spraw pielęgniarstwa, informacje o obchodach Krajowego Dnia Położnej i Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki, w ramach którego odbyły się: 8 maja msza św. w Katedrze Bydgoskiej, 12 maja Konferencja Prasowa, a 14 -impreza plenerowa „Pielęgniarki i położne w życiu każdego z nas”, w programie: promocja zawodu, instruktaż udzielania pierwszej pomocy, pomiary ciśnienia i glukozy i inne. W tym numerze biuletynu znajdziemy również fotoreportaż z obchodów.


Warto przeczytać : „Ciało zwierciadłem chorej duszy”- o wpływie psychiki na ogólny stan zdrowia człowieka (autor: Romana Pawłowska). Sprawozdanie z konferencji nowości wakcynologii, czy pokonferencyjne przemyślenia przywiezione z kongresu Belgian Association of Neuroscience Nurses.


W dziale szkolenia plan jesiennych kursów organizowanych na terenie izby.
I na koniec, coś na ząb, czyli jak upiec pyszne i zdrowie Ciasto marchewkowe według zasad pięciu przemian.


Wszystkie informacje pochodzą ze stron Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz wymienionych izb okręgowych.
 

Źródło: strony internetowe izb
Autor: Katarzyna Trzpiel
Data dodania: 2011-09-04 14:30:30
Data modyfikacji: 2020-05-30 04:23:15
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.