szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Gdybym mówił językami....

"Praktyczny niemiecki dla położnych" Agnieszka Herzig, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

 

 

 

 

 

 

Książka napisana przez polską położną na stałe mieszkającą i pracującą w Wiedniu. Poza walorami językowymi książka może służyć za podręcznik do położnictwa. Oswaja z profesjonalnym językiem, zakłada stopniowe nabywanie słownictwa fachowego.

 

 

Zamieszczone dialogi mają pomóc w budowaniu swobodnej rozmowy z kobietą w ciąży oraz w czasie porodu, z wykorzystaniem fachowych zwrotów używanych w konkretnych sytuacjach. Osobny rozdział poświęcono zagadnieniom transkulturowym, które w Unii Europejskiej nabierają dużego znaczenia i wchodzą do programów kształcenia wszystkich zawodów związanych z medycyną.


Książka jest podzielona tematycznie na czas ciąży, porodu i połogu, nie zawiera jednak informacji o ginekologii - ze względów praktycznych (różnice w pracy położnej zagranicą) ograniczona jest do położnictwa.

 

 

                                                                                                                                                           Podręcznik "Deutsch für Krankenpflege und Hebammenkunde" (Język niemiecki dla pielęgniarstwa i położnictwa) autorstwa Macieja Ganczara i Barbary Rogowskiej, wydany przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL obejmuje wybraną tematykę z zakresu codziennej pracy pielęgniarki i położnej, pomocy pielęgniarskiej, asystenta osoby niepełnosprawnej lub opiekuna w domu opieki społecznej.

 

 
Książka składa się z czternastu rozdziałów z tekstami, ćwiczeniami i zadaniami, poświęconymi wybranemu tematowi. Poza słownictwem i wypracowaniem umiejętności rozumienia tekstu pisanego podręcznik kształci praktyczne umiejętności z zakresu komunikacji zawodowej, a nagrania audio pozwalają rozwinąć umiejętności rozumienia ze słuchu i mówienia.
 

Znajdujące się na marginesach każdego rozdziału glosariusze niemiecko-polskie oraz umieszczone na końcu książki słowniczki: niemiecko-polski oraz polsko-niemiecki umożliwiają  samodzielną pracę z tekstem. W końcowej części podręcznika znajdują się transkrypcje nagranych tekstów i klucz rozwiązań, które umożliwiają uczącym się samodzielnie, sprawdzenie postępów w nauce.
 

"Język angielski dla pielęgniarek", Ewelina Małko i Christopfer Govender-Kubiec, Wydawinictwo Lekarskie PZWL.

 

 

 

 

 

 

Podręcznik przeznaczony jest do nauki języka angielskiego ogólnego i zawodowego na poziomie elementarnym. Publikacja umożliwia doskonalenie języka ogólnego z uwzględnieniem podstawowego zakresu słownictwa używanego w medycynie.

 
Uwzględniono w nim szczególnie potrzeby edukacyjne pielęgniarek planujących podjęcie pracy zawodowej za granicą.


Układ materiału oraz proponowane ćwiczenia są pomyślane tak, aby przez stopniowe rozwijanie zasobu słownictwa dojsć do poziomu umożliwiającego swobodne porozumiewanie się - zarówno w sytuacjach codziennych, jaki i zawodowych.

 

Doskonałym sprawdzianem umiejętności są zawarte na płycie ćwiczenia opracowane na zasadzie symulacji rozmowy kwalifikacyjnej.
Materiał zgromadzony na płytach CD pozwala stopniowo i efektywne przełamywać bariery mówienia i rozumienie języka obcego.


Autorzy polecają zastosowanie podręcznika nie tylko jako książki kursowej dla szkół medycznych oraz szkół językowych prowadzących kursy specjalistyczne, ale również jako podstawę do nauki indywidualnej.


                                                                                                                                       

"English for nurses", David Austin, Tim Crosfield, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

 

 

 

 

 

 

Celem podręcznika jest zapoznanie studentów i absolwentów wydziałów pielęgniarskich ze specjalistycznym językiem angielskim. Autorzy przedstawiają praktyczne sytuacje, z jakimi stykają się pielęgniarki w pracy zawodowej, tj. komunikowanie się z pacjentami i personelem medycznym, podstawowe zabiegi, najczęstsze obrażenia i dolegliwości. instrumenty oraz opis przypadku.

 

 

Dodatkowym atutem książki są liczne ćwiczenia, pomocne w utrwalaniu gramatycznych struktur, słownictwa, budowaniu dialogów dotyczących m.in. zbierania dokumentacji, wywiadu i wydawania poleceń w trakcie badania.
Do książki dołączona jest płyta CDJest to nowoczesny podręcznik do nauki języka angielskiego przygotowany specjalnie dla pielęgniarek - zarówno pracujących w kraju, jak i tych, które zamierzają podjąć pracę za granicą. Może być również przydatny dla studentów uczelni medycznych oraz lekarzy.

 

"Praktyczny angielski dla pielęgniarki", Ewa Orawczak, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

 

 

 

 

 

 

Podręcznik obejmuje szeroki zakres słownictwa medycznego. Materiał podzielono tematycznie; każda lekcja poświęcona jest innej sytuacji, a całość obejmuje najczęściej wykonywane czynności pielęgniarskie i rozmowy z pacjentami. Lekcje zawierają rozmówki, komentarz gramatyczny, a także ćwiczenia utrwalające materiał.

 

Książkę ożywiają zabawne ilustracje. Wszystkie dialogi nagrane są na dołączone do podręcznika płyty CD, co jest ogromną pomocą dla uczącego się.


„Praktyczny angielski dla pielęgniarki” pozwala zdobyć znajomość języka na poziomie, który umożliwia funkcjonowanie zawodowe w anglojęzycznym środowisku medycznym: sprawne porozumiewanie się z personelem oraz kontakt z pacjentami.

 

Książka bardzo przyjazna do nauki indywidualnej.

Źródło: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Autor: Katarzyna Trzpiel
Data dodania: 2011-11-27 21:01:35
Data modyfikacji: 2020-07-02 03:14:10
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.