szukaj
Materiały filmowe Zobacz więcej
DSC_2085

DSC_2085

Data: 10.01.2011

W najnowszym numerze
W najnowszym numerze
REKLAMA
szukaj

Łódzkie Dni Pielęgniarstwa

Łódzkie Dni Pielęgniarstwa, Pielęgniarstwo ponad granicami


W dniach 13-14 maja 2011 w Łodzi odbyła się międzynarodowa konferencja Łódzkie Dni Pielęgniarstwa, Pielęgniarstwo ponad granicami. Konferencja zorganizowana została przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Łodzi, patronatem honorowym konferencję objęła Prezydent Miasta Łodzi Pani Hanna Zdanowska, a patronatem medialnym portal dla pielęgniarek i położnych nursing.com.pl.

 

Jeśli temat konferencji potraktować dosłownie – ponad granicami  to już po uczestnikach widać było, że wielu z nas przekroczyło granice, najpierw granice pomiędzy państwami- wśród uczestników obok pielęgniarek i pielęgniarzy z Polski były pielęgniarki, pielęgniarze, położne z Czech, Słowacji, Austrii. Już pierwsza sesja „Pacjent, pielęgniarka, położna- istoty kulturowe” pokazała, że nie tylko granice na mapie dane nam będzie przekroczyć.
Tematy kolejnych sesji to: Aspekty etyczne w pielęgniarstwie i położnictwie transkulturowym, Dialog w pracy z pacjentem zróżnicowanym kulturowo, Podmiotowe pielęgnowanie mniejszości seksualnych. Zarządzanie w pielęgniarstwie oraz kształcenie studentów pielęgniarstwa i położnictwa.


W czasie pierwszego dnia konferencji podpisana została umowa o wzajemnej współpracy pomiędzy polską, a słowacką izbą pielęgniarek i położnych. Z polskiej strony akt podpisała pani dr Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, a ze strony słowackiej przewodnicząca Słowackiej Izby Pielęgniarek i Położnych, pani Maria Levyova.

http://www.izbapiel.org.pl/upload/Uoww13.05.2011.pdf


O tym, jak duże znaczenie ma podpisanie umowy o współpracy mogliśmy się przekonać w czasie kolejnych wykładów, mimo bliskiego położenia geograficznego nasze kraje mają inne problemy, inne doświadczenia w opiece nad osobami pochodzącymi z różnych kręgów kulturowych, co sprawia, że wymiana doświadczeń może być bardzo korzystna przede wszystkim dla naszych pacjentów.


Drugiego dnia po zakończeniu obrad uczestnicy przeszli na teren Manufaktury, gdzie zorganizowana została impreza towarzysząca- obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki. Pielęgniarki z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łodzi, a także studentki i studenci pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej prowadzili akcję dla mieszkańców Łodzi. Przeprowadzano bezpłatne badania poziomu glukozy, ciśnienia, naukę badania piersi, masażu serca, a wszystko to w promieniach majowego słońca  i doskonałych nastrojach


 Kultura i tradycja ma ogromny wpływ na życie, w niektórych kulturach może też mieć znaczący wpływ na postrzeganie służby zdrowia i przebieg leczenia dlatego warto wiedzieć, jak opiekować się pacjentem o innych niż nasze korzeniach

 

Źródło: Katarzyna Trzpiel
Autor: Katarzyna Trzpiel
Data dodania: 2011-05-16 21:45:04
Data modyfikacji: 2019-05-19 13:50:14
Oceń
  • Currently 1.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyślij znajomemu
Wyślij znajomemu
Wpisz adres e-mail osoby, do której chcesz wysłać informacje.

Informacja

Zaloguj się aby dodać komentarz.REKLAMA
 
 
ISSN 2083-7852
Projekt i realizacja
UNIA EUROPEJSKA

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.